پزشکی سلامت

آنچه درباره جامسواكی و مسواك نمی‌دانستید

حسابی خوابتان می‌آید و می‌خواهید بخوابید، ولی یك كار باقی مانده است، هنوز مسواك نزده‌اید! با بی‌‌حوصلگی به دست‌شویی می‌‌روید، خمیر دندان را روی مسواك می‌‌گذارید و به جلوی تلویزیون برمی‌گردید. در حالی كه غرق تماشای آخرین صحنه‌های فیلم هستید، دندان‌هایتان را تند تند مسواك می‌‌زنید. فكر می‌‌كنم یك دقیقه هم نمی‌شود.

ولی آیا این نوع مسواك زدن اثری هم دارد؟

اگر از شما سوال كنند كدام قسمت‌ از دندان‌هایتان را مسواك زده‌اید، به یاد ندارید، چون در حالی كه غرق تماشای آخر فیلم بودید، مثل هر شب و به صورت خودكار، در كوتاه‌‌ترین زمان ممكن دندان‌هایتان را مسواك زده‌اید.

یك لحظه صبر كنید.

حتما قبول دارید شما همین یك دست دندان را دارید و اگر هر یك از آنها را از دست بدهید، دندان تازه‌ای به جای آن رویش پیدا نخواهد كرد و باید تا آخر عمر با جای خالی آن كنار بیایید.

از همین امشب با دندان‌هایتان مهربان‌‌تر باشید. لحظاتی را فقط به مسواك زدن اختصاص دهید.

جلوی آینه بایستید و با این روش جدید دندان‌هایتان را مسواك بزنید:
مسواك زدن از یك تا چهار

همیشه عادت كرده‌ایم از سطح جونده ی دندان‌ها مسواك زدن را شروع كنیم، بنابراین بیشتر اوقات وقتی نوبت به سطح زبانی دندان‌ها می‌‌رسد، یا دستمان خسته شده است و یا مسواك زدن این سطح از دندان‌ها را از قلم می‌اندازیم، بنابراین از امشب به بعد، اول سطح زبانی دندان‌ها، بعد سطح جونده و آخر از همه سطح گونه‌ای دندان‌هایتان را مسواك بزنید.

هنگامی كه سطح جونده را مسواك می‌‌زنید، موهای مسواك را مثل برس روی این سطح نكشید. این كار نه تنها موجب سایش سطح دندان‌ها می‌‌شود، بلكه عمق شیارهای سطح دندان را نیز پاك نخواهد كرد. روش درست آن است كه موهای مسواك را روی سطح جونده دندان‌ها فشار دهید و مسواك را فقط در جای خود لرزش دهید. به این ترتیب عمق شیارها كه محل اولیه ایجاد پوسیدگی است، پاك خواهد شد.

پشت دندان‌های جلویی و پشت آخرین دندان‌های موجود در هر قوس فكی كه معمولا دندا‌ن‌های عقل هستند، سرزمین‌های فراموش شده در دهان شما می‌‌باشند كه مسواك كمتر به این سرزمین‌ها پا می‌‌گذارد.

برای پاك كردن این سطوح، مسواكتان را به صورت عمودی گرفته و یك زاویه ۴۵ درجه به آن بدهید. در این وضعیت موهای مسواك به این سطوح رسیده و می‌تواند كاملا این سطوح را پاك كند.

از همین امشب برای مسواك زدن از این روش جدید استفاده كنید.

ناگفته‌های جامسواكی

شما مسواكتان را كجا نگه می‌دارید؟ در جا مسواكی كنار دست‌شویی و یا در یك لیوان روی میز آرایشتان؟ تا به حال فكر كرده‌اید بهترین محل برای نگهداری مسواك كجاست؟ بد نیست بدانید جامسواكی كنار دست‌شویی اصلا محل مناسبی برای قرار دادن مسواك نیست، چون وقتی شما از توالت خارج می‌شوید و دست‌هایتان را در دست‌شویی می‌شویید، كاسه دست‌شویی آغشته به تعداد زیادی میكروب خواهد شد. این میكروب‌ها با فشار آب در فضای دست‌شویی پخش می‌شوند و روی مسواك‌ها می‌نشینند. شما با وارد كردن مسواك به دهانتان میكروب‌ها را وارد دهان و دستگاه گوارش تان خواهید كرد.

توصیه ما این است كه برای دست‌شویی‌تان یك كابینت مخصوص نگهداری مسواك بخرید و مسواك‌ها را درون این كابینت دربسته نگهداری كنید. اگر تغییر دكوراسیون برایتان دشوار است، حداقل یك كاور مسواك برای هر كدام از مسواك‌هایتان بخرید و سر مسواك‌ها را درون این درپوش‌ها نگهداری كنید.

روش دیگر هم این است كه مسواك‌ها را خارج از دست‌شویی مثلا در اتاق خواب تان نگهداری كنید.


راهنـمـای خـریـد مســواك:

– سایز سر مسواك را متناسب با اندازه دهان خود انتخاب كنید. مسواك مناسب باید به شما امكان دسترسی به بیشترین سطح دندان‌ها را بدهد و شما بتوانید به راحتی دندان‌های عقبی را با آن تمیز كنید.

– سلیقه و نظر شما مهم است. مسواكی را انتخاب كنید كه با آن راحت باشید و با سهولت بتوانید با آن دندان‌هایتان را بشویید. سعی كنید نسبت به مسواك تان احساس خوبی داشته باشید.

– در صورتی كه تحلیل لثه دارید و یا دندان‌های شما به آب سرد و گرم حساس است، از مسواك‌های فوق نرم (سوپرسافت یا اكستراسافت) استفاده كنید.

– دسته مسواك باید به گونه‌ای باشد كه به راحتی در دست شما قرار گیرد. دسته مسواك هرچه حجیم‌تر باشد، راحت‌تر در كف دست جای می‌گیرد و در نتیجه كنترل بهتری در مسواك زدن خواهید داشت.

– زاویه بین دسته و سر مسواك باید كم باشد، یعنی دسته با شیب ملایمی به سر ختم شود.

– برخی كارخانجات تولیدكننده مسواك، مدعی هستند كه به دلیل ایجاد تغییراتی اندك در نحوه قرارگیری، طول، سختی و نحوه قرار گرفتن، دارای بهترین طراحی هستند و طرح جدید مسواك ارایه شده ی آنها، بهترین كارایی را دارد.

اگرچه ادعا می‌شود بعضی انواع مسواك‌های جدید، پلاك‌های میكروبی را بهتر برمی‌دارند، ولی تحقیقات، نشان داده شده است كه هیچ یك برتری مشخصی بر دیگری ندارند و هیچ مسواكی قادر نیست همه پلاك‌ها را بردارد. به نظر دندانپزشكان، روش مسواك زدن صحیح مهم‌تر از نوع مسواك است.

– مسواك شما باید دارای سر كوتاه، الیاف نایلونی با نوك گرد و نرم یا متوسط باشد. سر الیاف و موهای مسواك در صورتی كه گرد باشد، حین مسواك زدن لثه را كمتر تحریك خواهد كرد و احتمال آسیب لثه كاهش می‌یابد.

– یك مسواك خوب آن است كه بعد از مدتی استفاده، پرزهای آن پخش و پلا نشود. شاید بگویید كه همه مسواك‌ها بعد از مدتی این‌طور می‌شوند، اما مسواك اگر خوب باشد، به جای اینكه در مدت دو هفته خراب شود، ۳ تا ۴ ماه بدون اینكه پرزهایش مشكلی پیدا كنند، كار می‌كند.

واقعیت این است كه تمیز كردن دندان‌ها وقتی امكان دارد كه پرزهای مسواك خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده باشند.

منبع: ایرانیان انگلستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *