آرایشی و زیبایی

اضافه كردن مو (ا‌كستنشن) در لابه‌لاي موهاي طبيعي

HTML clipboard

اضافه كردن مو (ا‌كستنشن) در لابه‌لاي موهاي طبيعي، حدود ۳۵ سال است كه همگاني شده ولي تب و تاب آن در ۱۰ سال اخير بالا گرفته است. در اين روش دسته‌هاي باريك موهاي طبيعي يا مصنوعي از جنس نايلون را در لا‌به‌لاي مو اضافه مي‌‌كنند……

بعضي از اين روش، براي بلندتر كردن موهايشان و برخي براي پرپشت نشان دادن آن استفاده مي‌كنند. البته مي‌توانيد اين موهاي اضافي را در رنگ‌هايي متفاوت با موهاي طبيعي خودتان انتخاب كنيد و از آن به عنوان <هاي‌لايت> يا <مش> استفاده كنيد.اين موها اگر جنس مناسبي داشته و به وسيله فرد آموزش ديده‌اي در لابه‌لاي موهاي طبيعي اضافه شوند، كاملا با موهاي طبيعي مخلوط شده و غيرقابل تشخيص‌خواهند شد.

/|\كار را بدهيد به كاردان
قبل از اينكه اقدام به اين كار كنيد، با كساني كه قبلا اين كار را انجام داده‌اند صحبت كنيد و درباره مشكلاتشان پس از اضافه كردن مو و يا احيانا مزايايي كه اين كار دارد، مشورت كنيد. امكان دارد شما فقط زيبايي ظاهري، موهاي بلند و پرپشت را ببينيد ولي از مشكلاتي مانند چسبندگي در لابه‌لاي موها و يا گره خوردن آنها بي‌خبر باشيد. حتما كسي را براي اضافه كردن مو به موهاي طبيعي‌تان انتخاب كنيد كه آموزش ديده باشد و تجربه كافي در اين زمينه داشته باشد چون تميزي كار و اضافه كردن صحيح موها، در زيبايي و سلامت بعدي موها و پوست سر موثر است. بسياري از شركت‌هايي كه محصولات اكستنشن را عرضه مي‌كنند، نحوه استفاده از آن را به افراد متقاضي آموزش داده و مدرك يا گواهي پايان اين دوره آموزشي را به آنها مي‌دهند. در جلسه اول، معمولا اين موهاي اضافي بر روي بخش كوچكي از موهاي شما اضافه مي‌شوند تا شما بتوانيد از رنگ، بلندي و جنس آنها مطمئن شويد. در اين جلسه، مشاور زيبايي وضعيت فعلي موهاي شما را بررسي مي‌كند و به شما مي‌گويد كه موها و پوست سر شما توانايي نگهداري موهاي اضافي را دارد يا نه. همچنين شما در اين جلسه با مراقبت‌هاي بعد از اكستنشن و عوارض آن آشنا خواهيد شد. چسب، انبرك، گرما؛ حركت!
اضافه كردن مو در لابه‌لاي موهاي طبيعي،‌ روش‌هاي بسيار متفاوتي دارد اما يكي از ساده‌ترين آنها، روشي است كه در اينجا توضيح مي‌دهيم. ابتدا يك دسته باريك از موهاي شما جدا شده و كمي بالاتر از ريشه موها، محلول چسبناك خاصي ماليده مي‌شود و يك دسته باريك از موهاي اكستنشن بر روي آن قرار مي‌گيرد. به وسيله گيره يا انبرك ويژه‌اي اين موها به هم فشرده شده و حرارت انبرك، چسب را ذوب كرده و موهاي مصنوعي به موهاي طبيعي مي‌چسبند. اين روش به نام <اتصال حرارتي> معروف است. البته علا‌وه بر اين روش، با كليپس و نخ نيز مي‌توان موهاي مصنوعي را به موهاي طبيعي متصل نگه داشت.فراموش نكنيد كه اضافه كردن مو، حتما بايد به وسيله يك فرد آموزش ديده و باتجربه انجام شود. شما نمي‌توانيد خودتان اين كار را انجام دهيد چون علاوه بر اينكه بايد چند ساعت دستانتان را بالا نگه داريد و احتمالا‌ً خسته ‌شويد، ممكن است موها را به طور صحيح و در محل مناسب نچسبانيد و نهايتاً موهايتان كوتاه و بلند و نامرتب به نظر بيايند.

/|\موهايي كه قد مي‌كشند
شما هر اندازه‌ كه بخواهيد، مي‌توانيد طول موهايتان را بلند كنيد ولي حداكثر آن ۲۶ تا ۳۰ سانتي‌متر است. به اين نكته توجه كنيد كه هر چه طول موهاي مصنوعي و مقدار آنها بيشتر باشد، فشار بيشتري به پوست سرتان وارد خواهد شد چون وزن اين موها زياد خواهد شد. اين فشار زياد ممكن است موجب آسيب موهاي طبيعي شما شود.بهترين طول موي اضافه شده براي خانمي كه قد متوسطي دارد، ۲۲ سانتي‌متر و يا كوتاه‌تر از آن است. درست مثل موهاي طبيعي؟!

موهاي اضافه شده را درست مانند موهاي طبيعي مي‌توانيد آرايش كنيد، چون اين موها تقريبا از كنار گوش به موهاي طبيعي اضافه مي‌شوند، بنابراين شما مي‌توانيد آنها را به راحتي ببافيد، دم اسبي و يا شينيون كنيد. موهاي مصنوعي را درست مانند موهاي طبيعي‌تان مي‌توانيد بشوييد و نرم‌كننده به آنها بزنيد. شامپوها و لوسيون‌هاي خاصي مخصوص موهاي اضافي در بازار وجود دارد كه مي‌توانيد در هنگام خواب، شنا و… براي زيبايي و حفاظت بيشتر، از آنها استفاده كنيد. درد؛ هرگز

اگر كسي به شما گفت اضافه كردن مو، كمي درد دارد و درد در حين كار و يا پس از آن طبيعي است، به هيچ‌وجه، حرف او را نپذيريد. در يكي دو روز اول شايد احساس كنيد كه چيز اضافه‌اي روي سر شما وجود دارد ولي اين احساس با درد متفاوت است و طي چند روز برطرف مي‌شود. هنگامي كه موهاي اضافي در لابه‌لاي موهاي شما اضافه مي‌شوند، شما نبايد به هيچ‌وجه احساس كشيدگي و درد داشته باشيد. درد در حين كار يا بعد از آن نشانه اين است كه در روش كار مشكلي وجود دارد و فشار زيادي به ريشه‌هاي موهاي طبيعي و پوست سر شما وارد شده است.

/|\خداحافظي با موهاي بلند
بيشتر اكستنشن‌ها حدود ۳ تا ۴ ماه در لابه‌لاي موهاي شما دوام مي‌آورند. بعد از گذشت اين زمان، كم‌كم چسبندگي موها كم شده و موهاي اضافي، شل شده و در نهايت جدا خواهند شد.البته بعضي‌ها، اكستنشن را فقط براي مدت كوتاهي مثلا به اندازه حضور در يك جشن ازدواج مي‌خواهند و بعد از آن، موهاي اضافي را برمي‌دارند. بنابراين دوام اين موها بستگي به نظر شما و نحوه مراقبت از آنها دارد. اگر بخواهيد بدانيد كه اين موها پس از چه مدت از كف سر شما فاصله مي‌گيرند بايد گفت كه سرعت رشد موها در ماه، تقريبا در حدود ۱/۲۵ سانتي‌متر و در سال حدود ۱۵ سانتي‌متر است. هر چه سن شما بيشتر باشد، سرعت رشد موهايتان كاهش مي‌يابد و بنابراين موها ديرتر از كف سر شما فاصله مي‌گيرند.
/|\خطر زيرپوست سر
اين يك واقعيت است كه اكستنشن، به موهاي شما آسيب مي‌رساند.
چسبي كه براي اضافه كردن موهاي اضافي استفاده مي‌شود مي‌تواند به ريشه موها آسيب رسانده و يا موجب <موخوره> شود. بنابراين بعد از برداشتن موهاي اضافي، همواره نوك موهايتان را كوتاه كنيد. از طرف ديگر اگر مقدار زيادي مو با طول بلند را به لابه‌لاي موهايتان اضافه كنيد، فشار زياد ناشي از وزن زياد موها بر پوست سرتان، موجب ريزش موهاي طبيعي و كم‌پشت شدن موهايتان خواهد شد. بعضي افراد نيز به دليل كشش زياد موها، دچار سردرد مي‌شوند. گاهي چسب و يا خود اين موهاي مصنوعي موجب ايجاد حساسيت در پوست‌سر خواهند شد.
مطلب آخر اينكه اگر بخواهيد يك‌باره موهايتان را بلند كنيد و هميشه آنها را به همان شكل نگه داريد، بايد منتظر آسيب آن باشيد ولي استفاده از موهاي اضافي، براي مدت كوتاه و فقط چند سانتي‌متر بلندتر، خطرات و مشكلات كمتري را در پي دارد.

اصول پنجگانه مراقبت
+۱ موها را با يك برس بسيار نرم و مرحله به مرحله ا‌ز پايين به بالا شانه كنيد.
+۲ در هنگام خوابيدن بايد موهاي خود را در بالاي سرتان جمع كنيد، قرار دادن اين مو‌ها در زير سر، موجب نامرتب شدن و گره خوردنشان به يكديگر خواهد شد.
+۳ موهاي اضافه را نبايد خودتان در خانه رنگ كنيد.
+۴ براي جلوگيري از درهم پيچيدگي موها همواره دست خود را به داخل حاشيه موهاي اضافه شده برده و به سمت پايين بكشيد.
+۵ از تافت و ساير حالت‌دهنده‌هاي حاوي سيليكون بر روي موهاي اضافه شده استفاده نكنيد. اين كار باعث مي‌شود كه موها از محل اتصال خود جدا شوند.‌

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *