پزشکی سلامت

بهداشت دهان و دندان کودکان

پلاک میکروبی که لایه ای چسبنده متشکل از مواد غذایی و میکروب است می تواند سبب پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه شود. بنابراین برای پیشگیری از این مشکلات کنترل پلاک میکروبی الزامی است. پذیرفته شده ترین روش کنترل پلاک، برداشت مکانیکی با کاربرد منظم و صحیح مسواک و نخ دندان است. پاک کردن دندانهای کودکان کم سن و سال وظیفه والیدن آنهاست . با وجود اینکه کودک را به مسواک زدن تشویق می کنید حتماً تا حدود ۷-۶ سالگی باید به وی کمک کرده دندانهای او را به آرامی و با حوصله مسواک کنید.

مسواک
با رویش اولین دندان شیری، دندان و بافتهای اطراف را با گاز مرطوب یا مسواک نرم کوچک تر تمیز کنید. پس از دو سالگی از خمیردندان فلوراید دار به میزان بسیار اندک استفاده نمایید.
مسواک زدن باید حداقل روزی ۲ بار ( صبح و شب بویژه قبل از خواب ) انجام گیرد. مدت زمان لازم برای هر وعده مسواک زدن بطور متوسط ۳ تا ۴ دقیقه می باشد.

نوع مسواک پیشنهادی برای هر بیمار بستگی به تشخیص دندانپزشک دارد بهترین نوع برای کودکان مسواکهای با دسته ضخیم و سر کوچک و موهای مصنوعی با انتهای گرد از نوع نرم است.
روش مناسب مسواک زدن نیز بستگی به نظر دندانپزشک دارد که با توجه به سن ووضعیت دندانی کودک پیشنهاد می گردد.

نخ دندان
سطوح بین دندانی دور از دسترس موهای مسواک هستند. برای تمیز کردن این سطوح باید از نخ دندان، پس از سه سالگی استفاده شود. بهتر است در انتخاب نوع نخ دندان، برای سادگی کاربرد از نوع بدون موم فلورایددار استفاده شود.

روش کاربرد صحیح نخ دندان
۱- حدود ۳۵ سانتی متر نخ دندان را جدا کرده دو انتهای آنرا دور انگشت وسط بپیچید و با انگشت اشاره و شصت حدود ۵ سانتی متر آنرا نگهدارید.
۲- نخ را به آرامی مانند اره کردن چوب، از بین دو دندان عبور دهید و بدون آسیب به بافت آنرا لبه لثه پایین ببرید.
۳- با ایجاد انحنا در نخ آنرا محکم به سطح دندان بچسبانید و چند بار نخ را از طوق دندان به سمت سطح جونده حرکت دهید.
۴- با استفاده از قسمتهای تمیز نخ مراحل بالا را در مورد همه سطوح دندانی و حتی سطح پشتی آخرین دندان تکرار کنید.

منبع: http://www.drfiroozeh.com/index.php?ToDo=ShowArticles&AID=1690

admin
احسان 27 ساله ، متولد اصفهان فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع ، علاقه زیادی به طراحی سایت و مدیریت آن دارم ، اهل شعرم مخصوصا حافظ و مهدی اخوان ثالث ، رمان هم می خونم از نویسندگان محبوبم پائولو کوئلو هست ، 8-9 سالی هست در زمینه وبسایت کار میکنم و همیشه دوست داشتم سایتی بدرد بخور واسه کاربرها ایجاد کنم
http://www.keshvaram.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *