پزشکی سلامت

سازمان جهاني بهداشت:نوع مقاوم بيماري سل به سرعت در جهان گسترش مي يابد

بهگزارش سازمان جهاني بهداشت نوع جديدي از بيماري سل كه در مقابل دارو مقاوم است به سرعت در جهان گسترش مي يابد.

دبير كل سازمان جهاني بهداشت از كشورهاي جهان خواست با اين بيماري كه جهان را تهديد مي كند مبارزه كنند.

ماگرت چن دبير كل سازمان جهاني بهداشت روز چهارشنبه در نشست وزيران و مقام هاي بلند پايه بهداشت ۲۷ كشور جهان كه در پكن برگزار شد به گسترش نوعي بيماري سل كه در مقابل داروهاي موجود مقاوم و در نتيجه درمان آن بسيار مشكل است هشدار داد و گفت گسترش اين بيماري كه مي توان آن را به بمبي كه نزديك به انفجار است تشبيه كرد غيرقابل كنترل مي شود.

دبير كل سازمان به ويژه از مقام هاي بهداشت كشورهايي كه اين بيماري در آن ها گسترش مي يابد خواست با اصلاح سيستم بهداشتي، شيوه تشخيص و درمان سل را سريعا بهبود دهند.

بيماري سل كه از طريق سرفه، عطسه و سخن گفتن شخص بيمار سرايت مي كند بيماري قديمي و قابل درمان است ولي نوع جديد آن در مقابل داروهاي كنوني مقاوم است و در نتيجه مي تواند به يك بيماري همه گير جهاني تبديل شود. به ويژه كه كشورهايي كه بودجه كافي براي سيستم بهداشتي خود ندارند توان خريد داروهاي قوي درمانگر سل را نخواهند داشت.

از بيش از نه ميليون نفري كه هر سال در جهان به سل مبتلا مي شوند، بيماري ۵۰۰ هزار نفر از آنان در مقابل دارو مقاومت نشان مي دهد كه يك چهارم آنان در چين به سر مي برند. معاون نخست وزير چين تاييد كرد سل يكي از سه بيماري كشنده در چين است و به ويژه نوع مقاوم آن چالش بزرگي براي دولت پكن به حساب مي آيد. 

چين و بنياد بيل و مليندا گيتز در اين كنفرانس سه روزه بهداشت اعلام كردند برنامه ۵ ساله اي براي مبارزه با بيماري سل آغاز شده است. بيل گيتز گفت اين بنياد ۳۳ ميليون دلار را به برنامه اي براي مبارزه با سل اختصاص داده است. هدف اين پروژه، آزمايش داروهاي جديد، كشف واكسن سل، و بهبود در تشخيص آن و پيگيري درمان بيماران است.

هند، روسيه و آفريقاي جنوبي از ديگر كشور هايي هستند كه بيماري سل مقاوم در برابر دارو در آن ها گسترش مي يابد.

دبير كل سازمان جهاني بهداشت در اين كنفرانس گفت كمتر از ۵ درصد بيماران مبتلا به اين نوع سل شناسايي شده اند و تنها كمتر از سه درصد آنان تحت درمان قرار گرفته اند. وي افزود هزينه درمان سل مقاوم در برابر دارو ۲۰۰ برابر درمان سل عادي است. دبير كل سازمان بهداشت جهاني گفت براي مبارزه با سل ما نيازمند به بهبود شيوه هاي تشخيص، داروهاي جديد، و رساندن نيازمندي هاي پزشكي به مبتلايان هستيم. اگر بر اين باوريم كه سلامتي يك حق انساني است ما بايد اين راه را دنبال كنيم.

انتظار مي رود كشورهاي شركت كننده در كنفرانس برنامه ۵ ساله اي را براي جلوگيري و درمان سل مقاوم در برابر دارو آغاز كنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *