ایران گردی وجهان گردی

سفردرسرزمین جادویی

HTML clipboard

ايرانگردي گام اول جهانگردي است. به نظر نمي‌رسد تعداد افرادي كه بتوانند ادعا كنند تمام جاذبه‌هاي ايران را ديده‌اند زياد باشد. اگر اهل سفر باشيد از خواندن اين مطلب ضرر نمي‌كنيد. اين‌بار به سمت معرفي جاذبه‌هاي توريستي معروف ايران نرفته‌ايم، شما را به مكان‌هايي مي‌بريم كه تاكنون كمتر نامي از آنها شنيده باشيد.

غار نياسر – كاشان
حدود ۱۸۰۰ تا ۲۰۰۰ سال قبل در دل كوه كركس و بر فراز تپه‌هاي آهكي مشرف بر نياسر كاشان و احتمالا با مقاصد آييني و مذهبي به صورت تونل سنگي پرپيچ و خم با غار نياسر احداث شده كه از مجموعه‌اي از راهروهاي تنگ و طولاني و اتاق‌ها و چاه‌هاي متعدد تشكيل شده است. اگر قصد تماشاي اين غار را داريد تجهيزات كامل همراه داشته باشيد. البته از نظر اكسيژن نگران نداشته باشيد حتي در عميق‌ترين نقاط اين غار عمل تهويه به طور طبيعي انجام مي‌گيرد.


چغازنبيل يادگار قوم عيلامي – خوزستان
در ساحل رودخانه دز از شعب رود كارون در استان خوزستان معبد عيلامي چغازنبيل بر روي تپه‌هاي خاكي واقع شده است. اين معبد توسط اونتاشگال پادشاه ايلامي در ۱۲۵ سال قبل از ميلاد مسيح از خشت خام ساخته شده است.
چغازنبيل در سال ۱۹۷۹ ميلادي از طرف يونسكو در فهرست ميراث جهاني قرار گرفت. اهميت اين محوطه تاريخي به عنوان مهمترين اثر به جاي مانده از حكومت عيلامي به همراه جاذبه‌هاي طبيعي از مهمترين عوامل به ثبت رسيدن اين مجموعه به عنوان ميراث جهاني بوده است.


ارگ راين – (راين كرمان)
اين ارگ در جنوب غربي شهر كنوني راين و بر بالاي قلعه‌اي با شكوه و عظمت خودنمايي مي‌كند، اين بناي خشتي شباهت زيادي به ارگ تاريخي بم دارد. دور تا دور قلعه را حصاري در برگرفته و تنها ورودي قلعه از شرق است. اين قلعه عناصري چون بازار، اصطبل، زورخانه و محل عامه‌نشين دارد.


نقش رستم – (مرودشت، فارس)
از بناهاي معروف شيراز كه بگذريم به مجموعه‌اي بر دامنه كوه حاجي‌آباد در فاصله ۳ كيلومتري تخت‌جمشيد مي‌رسيم كه نقش رستم نام دارد و در هيچ منطقه‌اي نمي‌توان تداوم تاريخ ايران را بهتر از نقش رستم بررسي كرد.


آبشار نوژيان – (خرم‌آباد، لرستان)
آبشار نوژيان در ۳۰ كيلومتري جنوب غربي خرم‌آباد (بخش پاشي نوژيان) و در ناحيه‌اي جنگلي به همين نام واقع شده است. اين آبشار يكي از زيبايي‌هاي طبيعي لرستان است. گردش‌گاه جنگلي نوژيان در بالاي كوه تاف قرار دارد. در اين انواع گياهان دارويي مي‌رويند.
قلعه نارنج – (ميبد، يزد)
نارين قلعه يا نارنج قلعه مهمترين بناي تاريخي شهرستان ميبد است. اين قلعه از بناهاي مربوط به دوره اشكاني و قبل از اسلام است. نارنج قلعه چهار برج گرد بلند دارد و بايد بدانيد كه آنچه امروز از آن باقي مانده است قسمت مركزي آن است و نشانه‌هايي از برج و باروها در روستاي كوشك از آن باقي است، كوشك يا كوچك نزديك‌ترين روستا به دژ بوده و بيشتر آن را باغ‌ها و قنات‌ها آسياب در برمي‌گرفته است. زيباترين بادگيرها، خانه‌ها و كوچه‌هاي بسيار قديمي در جهان را در اين روستاي بسيار زيبا مي‌توان ديد.
قره كليسا (روستاي قره كليسا، آذربايجان غربي)
قره كليسا در استان آذربايجان غربي از بناهاي مذهبي متعلق به ارامنه بوده كه در ۲۰ كيلومتري شمال‌شرقي چالدران و هفت كيلومتري جاده چالدران – قره ضيا‌الدين در كنار روستايي به همين نام واقع شده است.


قره كليسا در بين ارامنه به تا ده مقدس معروف است و در قرون چهارم تا ششم ميلادي بر روي آرامگاه طاطاوس مقدس از حوارين حضرت مسيح كه در سال ۴۸ ميلادي به خاطر تبليغ مسيحيت به قتل رسيده، بنا شده است. اين كليسا در روستاي قره كليسا از توابع سيه چشمه شهرستان ماكو، ساخته شده و هزار تادي مقدس است.
تپه دم‌چنار – (ياسوج، كهگيلويه و بويراحمد)
محل قرار گرفتن اين تپه كه يكي از تپه‌هاي پيش از تاريخ است در نزديكي روستاي دم چنار ياسوج است. اين تپه تاريخي به هزاره سوم و چهارم پيش از ميلاد تعلق دارد و از نظر تاريخي با ديگر تپه‌هاي منطقه، به ويژه كل مهره‌اي و تل خسروي توانايي برابري دارد.
پل آجي‌چاي – (تبريز، آذربايجان‌شرقي)
تنها گذرگاه قديمي ايران و بخشي از دنياي مشرق زمين به دنياي غرب در شمال غرب تبريز بر روي تلخه‌رود واقع شده است. اين پل با ۱۶ دهنه به طول ۱۰۰ متر و عرض ۵ متر، همواره بر اثر طغيان‌هاي تلخه‌رود و عوامل انساني تخريب و بازسازي شده است. نام اين پل را مي‌توان براي اولين بار در متون صفويه زمان شاه‌اسماعيل اول در سفرنامه ونيزيان ديد. اينك در پشت اين پل سرريزي احداث شده است كه منظره دل‌انگيزي به‌وجود آورده است. با عبور از كنار اين پل پايگاه دوم شكاري تبريز را پيش رو داريم و در جنب آن فرودگاه تبريز قرار گرفته است…
قلعه جونقان – (شهركرد – چهارمحال و بختياري)
جونقان يا جونقون شهر كوچكي در ۳۸ كيلومتري شهركرد است كه مقر سكونت خان‌‌هاي بختياري بود. عليعلي‌خان سردار اسعد در سال ۱۳۱۸ هـ .ق قلعه يا كاخي در اين محل براي سكونت خود ساخت كه ۱۴هزار مترمربع مساحت و نماهاي بيروني متفاوت داشت.


آرامگاه شيخ زاهد گيلاني – (لاهيجان – گيلان)
اين بناي تاريخي در بيرون شهر لاهيجان و در روستاي شيخانه‌ور، بر سر راه لاهيجان به لنگرود و بر دامنه كوه واقع شده و به تاج‌الدين ابراهيم ملقب به شيخ زاهد گيلاني تعلق دارد. در كنار قبر شيخ، قبر بلند كاشي‌كاري شده‌اي قرار دارد كه به روايتي مدفن غلام شيخ و به روايتي ديگر آرامگاه پسر تيمور گوركاني است.


درياچه مريوان – (مريوان، كردستان)
شاهدان معتقدند هيچ تفاوتي از لحاظ زيبايي بين درياچه مريوان كردستان و درياچه برن سوئيس وجود ندارد. آرامش و سرسبزي منطقه مهمترين عامل پاگير كردن شما در اين منطقه است.


admin
احسان 27 ساله ، متولد اصفهان فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع ، علاقه زیادی به طراحی سایت و مدیریت آن دارم ، اهل شعرم مخصوصا حافظ و مهدی اخوان ثالث ، رمان هم می خونم از نویسندگان محبوبم پائولو کوئلو هست ، 8-9 سالی هست در زمینه وبسایت کار میکنم و همیشه دوست داشتم سایتی بدرد بخور واسه کاربرها ایجاد کنم
http://www.keshvaram.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *