پزشکی سلامت

سكته‌هاي مغزي و روش‌هاي تشخيص آن

بروز حوادث مختلف و رويدادهاي ناگهاني و غافلگيركننده در زندگي انسان‌ها هميشه نگران‌كننده بوده است كه اگر فرد در پي اين اتفاقات فشار‌هاي زياد روحي به خود وارد كند مي‌تواند بستر بروز سكته‌هاي مغزي را فراهم كند.

استروك يا سكته مغزي به از بين رفتن سلول‌هاي مغز در يك منطقه مشخص مي‌گويند كه در اثر جريان ناكافي خون به آن منطقه مي‌باشد و بنابراين سكته مغزي وقتي اتفاق مي‌افتدكه جريان خون قسمتي از مغز قطع شود و متعاقب آن رسيدن اكسيژن و مواد تغذيه كننده به مغز متوقف مي‌شود.

نرسيدن خون به مغز باعث مي‌شود تا سلول‌هاي مغزي به‌سرعت از بين بروند و لذا نسبت به منطقه‌اي كه خون به آن نقطه نرسيده ممكن است فرد دچار آسيب‌هايي مانند اختلال تكلم، از دست رفتن حافظه، توانايي تعقل،كما يا مرگ گردد.

حمله مغزي يا حوادث عروقي مغزي يك اورژانس پزشكي است كه نياز به درمان فوري دارد. درمان به موقع و سريع بهبودي را سرعت بخشيده و مي‌تواند از عوارض ناتوان‌كننده مثل فلج يكطرفه جلوگيري كند.

درمان سكته مغزي بايد ظرف حداكثر ۳ تا ۶ ساعت شروع شود وگرنه عوارض جدي در پي خواهد داشت.

فشار خون و كلسترول بالا، استعمال دخانيات، سن بالا، واختلالات ژنتيك و چاقي از فاكتورهاي خطر ابتلا به سكته مغزي مي‌باشند.

خطر سكته مغزي با افزايش سن بعد از ۵۵‌ سال با گذشت هر دهه ۲ برابر مي‌شود و مردان نيز بيش از زنان مبتلا مي‌شوند. خطر سكته مغزي در ديابتي ها، بيماري‌هاي قلبي و افراد داراي فشار خون بالا بيشتر است. همچنين كلسترول بالا، غلظت خون و مصرف سيگار و الكل خطر سكته را بالا مي‌برد

سكته‌هاي مغزي گاه در اثر خونريزي هم ايجاد مي‌شود كه اين‌گونه موارد معمولا شديد و كشنده است.

خونريزي مي‌تواند هم در اثر آسيب به عروق پرده‌هاي مغز باشد و هم در اثر پاره شدن عروق داخلي مغز ايجاد شود. ضعف ناگهاني، اختلال ميدان بينايي، تاري ديد و كوري يكطرفه نيز از علائم هشدار دهنده است.

سكته مغزي بنابر منطقه‌اي كه مغز را درگير مي‌كند انواع متعددي دارد كه خطرناك‌ترين آن لخته شدن خون در رگ‌هايي كه وظيفه خون‌رساني به ساقه مغز را برعهده دارند مي‌باشد. بروز سكته در اين ناحيه از مغز به دليل اين‌كه كنترل مناطق حياتي بدن را برعهده دارد خطرناك‌تر است و لذا بيمار بايد به سرعت تحت درمان قرار گيرد. از علائم سكته مغزي در اين ناحيه مي‌توان به تهوع و استفراغ شديد اشاره كرد.

از انواع ديگر علائم سكته مغزي نيز بروز تشنج يا بروز سردردهاي شديد كه با مصرف مسكن نيز برطرف نمي‌شود است. ساير علائم هشداردهنده در سنين مختلف متفاوت است كه در رابطه انواع سكته‌هاي مغزي و علائم آن هفته‌آينده توضيح داده مي‌شود.

دكتر بهروز نيكنام
متخصص مغز و اعصاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *