پزشکی سلامت

شش راه ساده براي داشتن دندان‌هايي سالم

اين روزها ديگر همه به اهميت دندان‌هاي پاكيزه پي برده‌اند و دلشان مي‌خواهد دندان‌هاي سفيد و درخشان در دهان داشته باشند. كار سختي نيست. اين شش پند را به كار ببنديد.

هيچ‌كس دوست ندارد دهاني بدبو و دندان‌هايي زرد داشته باشد. اما چند عادت ساده در ميان انسان‌هاي مدرن و امروزي رواج پيدا كرده كه باعث ايجاد هر دو اين اتفاقات ناخوشايند در دهان مي‌شود.

لازم هم نيست هزينه زيادي صرف كنيد تا از دست بوي ناخوشايند دهان و دندان‌هاي زرد و بدرنگ خلاص شويد. كافي است اين عادت‌ها را بشناسيد و براي از بين بردن آنها تلاش كنيد. هزينه دندان‌هاي زيبا برايتان تنها يك جو اراده است.

پزشكان اين روزها به اين نتيجه رسيده‌اند كه ميان دهان و دندان و ساير اعضاي بدن ارتباط وجود دارد. يعني ميان باكتري‌هايي كه در دهان زندگي مي‌كنند و بيماري‌هاي قلبي، ديابت و كودكاني كه با وزن كم به دنيا مي‌آيند ارتباط وجود دارد.

دليلش هم ساده است. وقتي سيستم دفاعي بدن شما ناچار است با باكتري‌هاي دهان شما بجنگد، انرژي ندارد كه حواسش هم به نقاط ديگر بدن باشد و با نيروي زياد در مقابل بيماري‌هاي ديگر هم مقاومت كند.

مجله نيوزويك در تازه‌ترين شماره خود شش عادت را كه به بيماري‌هاي دهان و دندان مي‌انجامد و راه‌هاي مقابله با آنها را ارائه داده است.

۱. نوشابه زياد مي‌خوريد؟ چاي و قهوه چطور؟ خوب اگر پاسخ شما به اين سوال بله است بايد بدانيد اين يكي از همان عادت‌هاي بد است كه بايد ترك كنيد.

بسياري از ما در روز به هر بهانه‌اي كه شده ليواني چاي، نوشابه يا قهوه مي‌نوشيم. آمريكايي‌ها (كه مخاطبان مجله نيوزويك هستند) بيشتر قهوه مي‌نوشند و ما ايراني‌ها چاي، آن هم با قند.

نوشابه‌هايي هم كه اغلب روزها در كنار غذا مي‌نوشيم به چاي‌ها اضافه كنيد. خبر بد اين است كه با اين كار هر روز بخش كوچكي از سلامت دندان‌هايتان را از آن مي‌گيريد.

مصرف كربوهيدرات‌ها به ويژه شكر و قند، باكتري‌هاي توليدكننده اسيد را كه در سطح دندان‌ها زندگي مي‌كنند فعال مي‌كند. هر بار كه اين باكتري‌ها فعال مي‌شوند، اسيد بيشتري توليد مي‌كنند كه باعث تخريب دندان‌ها مي‌شود.

۲. مهماني‌هاي ما ايراني‌ها پر است از شيريني و چاي. شيريني‌هايي كه در هر زمان از روز ممكن است سرو شوند. نه صاحبخانه عزيز هنگام تعارف شيريني و نه ما هنگام خوردن آن به اين فكر نمي‌كنيم كه: «پس دندان‌ها چه؟» نهايتش ممكن است به فكر چاق شدن باشيم.

براي رفع اين عادت هم راه‌حلي وجود دارد. سعي كنيد شيريني را بعد از غذا بخوريد كه هم از قديم گفته‌اند به هضم غذا كمك مي‌كند و هم زماني است كه باكتري‌هاي ويرانگر دندان‌هايتان خودشان هم در حال فعاليت هستند. در نتيجه شما فرصت اضافه‌اي به آنها براي فعاليت مجدد نمي‌دهيد.

البته بهتر از شيريني خوردن پنير سفت بعد از غذاست چون هم كلسيم دارد و هم PH دهان شما را در حد طبيعي نگه مي‌دارد. در نتيجه دهان شما كمتر حالت اسيدي دارد و كمتر هم خراب مي‌شود.

۳. اگر از آن دسته از آدم‌هايي هستيد كه آب كم مي‌خوريد و هيچ يك از فوائد هزارگانه آب برايتان مهم نيست، لااقل براي خاطر دندان‌هايتان هم كه شده آب بنوشيد. آن هم بعد از غذا.

نوشيدن آب بعد از غذا نه تنها تكه‌هاي غذا را از دهانتان مي‌شويد بلكه بخشي از باكتري‌ها را هم با خود مي‌برد و دهانتان را تميز مي‌كند. از طرفي مثل بقيه نوشيدني‌ها نيست كه شكر داشته باشد.

۴. اگر عاشق گاز زدن يخ و شكلات‌هاي سفت و آب‌نبات‌ها هستيد بدانيد كه داريد سلامت دندان‌هايتان را به خطر مي‌اندازيد. وقتي يخ را با دندان‌هايتان گاز مي‌زنيد در حقيقت دو كريستال و جسم سخت را در برابر هم به جنگ فرامي‌خوانيد. هرچند در اغلب موارد يخ در اين نبرد شكست مي‌خورد اما دندان‌هايتان هم تحليل مي‌روند.

آب‌نبات‌ها و شكلات‌هاي سخت هم شيرين‌شان به سختي از دهان خارج مي‌شود و وقتي آنها را گاز مي‌زنيد به شيرين‌هايش فرصت مي‌دهيد در ميان درزهاي دندان‌ها پنهان شوند.

۵. تقريبا ديگر همه مي‌دانند كه ميوه‌ها براي سلامتي انسان خوب است. اين ميوه‌هاي دوست‌داشتني بر دندان‌ها هم اثرات مفيدي مي‌گذارند. سبزي‌ها و ميوه‌ها سرشار از ويتامين هستند كه براي لثه بسيار مفيد است و از عفونت لثه هم جلوگيري مي‌كنند. اثر سوء‌تغذيه بر لثه به سرعت خود را نشان مي‌دهد.

۶. ممكن است شما نتوانيد از آن مزه شيريني كه به محض جويدن آدامس در دهانتان حس مي‌كنيد دل بكنيد. اما بهتر است بدانيد كه بهترين نوع آدامس براي سلامتي دندان‌هايتان آدامس‌هاي بدون شكر است. اين آدامس‌ها نه تنها براي دندان‌ها ضرر ندارند بلكه مفيد هم هستند و كمك مي‌كنند كه ته مانده غذاها از دهانتان و لاي دندان‌ها خارج شوند.

اين آدامس‌ها ترشح بزاق دهان را هم افزايش مي‌دهد. بزاق دهان سرآغاز روشي طبيعي در بدن است كه دهان را پاكيزه مي‌كند و اسيد دهان را در حد طبيعي نگه مي‌دارد.

حتي اگر شما نمي‌توانيد از هيچ‌يك از اين شش راه پيروي كنيد، باز هم مي‌توانيد دندان‌هايي درخشان داشته باشيد. تا زماني كه دندان‌هايتان را مرتب مسواك مي‌زنيد و نخ مي‌كنيد، مي‌توانيد همه چيز بخوريد.

پزشكان توصيه مي‌كنند از مسواك‌هاي نرم به جاي سفت استفاده كنيد چون مسواك‌هاي سفت سطح دندان‌ها را خراش مي‌دهد و با خراب كردن ميناي دندان زمان پوسيدگي را كاهش مي‌دهد.

مسواك‌هاي برقي هم مي‌توانند به شما كمك كنند كه مطمئن باشيد به اندازه كافي دندان‌هايتان را سابيده‌ايد و البته اين سابيدن زياد هم محكم نيست كه به دندان‌هايتان آسيب بزند.

مسواكتان را هر سه تا چهار ماه عوض كنيد. اگر هم از مسواك‌هايي استفاده مي‌كنيد كه نشانگر ميزان مصرف دارند، كه كارتان راحت‌تر است.
hamshahrionline.ir

admin
احسان 27 ساله ، متولد اصفهان فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع ، علاقه زیادی به طراحی سایت و مدیریت آن دارم ، اهل شعرم مخصوصا حافظ و مهدی اخوان ثالث ، رمان هم می خونم از نویسندگان محبوبم پائولو کوئلو هست ، 8-9 سالی هست در زمینه وبسایت کار میکنم و همیشه دوست داشتم سایتی بدرد بخور واسه کاربرها ایجاد کنم
http://www.keshvaram.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *