ایران گردی وجهان گردی

غار سهولان

اختلاف درجه هواي بيرون با درون غار به ۱۱ تا ۱۵ درجه مي رسد و به اين جهت احساس خنکي با طراوتي سرتا پاي وجودت را فرا مي گيرد.
در دو طرف جاده تا چشم کار مي کند گندمزارهاي دشت برهان است. خوشه هاي پرپشت و طلايي رنگ گندم هر بار با نسيم باد به طرفي مي خرامند.
در دوردست هاي دشت روستاييان سرگرم درو محصول خود هستند. تنها آواز پرندگان صحرايي است که سکوت و خلوت دشت را مي شکند. دشت سبز است و گرماي تابستان هنوز نتوانسته چهره باطراوت بهاري را از او بگيرد.
خودرو در جاده فرعي مهاباد به بوکان همچنان به راه خود ادامه مي دهد. اين جاده اين روزها شلوغ و پرتردد است. خودروها در پيچ و خم و فراز و نشيب جاده ناپديد مي شوند. پلاک خودروهاي عبوري از اين مسير مربوط به شهرهاي مختلف کشور است؛ شيراز، تهران، مشهد، اصفهان، بندرعباس، تبريز و. . . اکثر مسافران سراغ غار آبي سهولان را مي گيرند.
آوازه غار سهولان که شبيه غار عليصدر در همدان است تنها چند سالي است که در استان آذربايجان غربي و کشور، پيچيده ولي خيلي ها هنوز از وجود آن اطلاعي ندارند.

بالاخره پس از يک ساعت رانندگي از مهاباد خودرو به روستاي «عيسي کند» مي رسد، از اينجا تا روستاي سهولان که غار به نام آنجا نامگذاري شده ۳ کيلومتر جاده خاکي است.
امکانات رفاهي غار سهولان تنها چند قهوه خانه و اتاقک هايي است که حکم فروشگاه را دارند و سرپوش آنها با شاخه هاي درختان پوشيده شده است.
در بدو ورود به محوطه غار ابتدا هيچ چيز معلوم نيست ولي با کمي پياده روي، تخته سنگ هاي عظيمي همانند پرده سينما در مقابل، نمايان مي شود که در پاي آن گودال بسيار بزرگي قرار دارد.
در طرف چپ چند درخت جنگلي بزرگ که به زبان محلي به آنها «تاوش» مي گويند ريشه در سنگ ها دوانيده و منظره بديعي را به وجود آورده اند، نمودار مي شود.
ميوه اين درختان که دانه هاي کوچک به اندازه نخود دارد هنوز سبز است.
در ميان اين تخته سنگ ها هزاران کبوتر به طور طبيعي لانه کرده اند. محلي ها به اين غار لانه کبوتران نيز مي گويند.
براي رسيدن به درون غار نزديک به ۱۵۰ پله را بايد به طور مارپيچ به طرف پايين طي کرد. ارتفاع حوضچه آبي غار با سطح زمين حدود ۶۰ متر است.
هرچه به طرف پايين مي روي سنگ ها و نرده ها نمدار و خيس مي شوند به طوري که وقتي به انتهاي پله ها مي رسي محيط تاريک است ولي به لطف برق کشي محيط دروني غار که با انواع لامپ ها و نورافکن ها چراغاني شده منظره شگفت انگيزي را مقابلت نمايان مي کند که زيبايي آن را نمي توان با هيچ زباني توصيف کرد.
عمر غار بين ۳ تا ۵ ميليون سال تخمين زده مي شود. به گفته او براي ايجاد يک سانتي متر مربع از اين عوارض طبيعي آهکي که در اصطلاح زمين شناسي به آنها «استالاکتيت و استالاکميت» مي گويند صدسال وقت لازم است. حسين با حقوق ماهانه ۱۰۰ هزار تومان سه سال است که براي شهرداري مهاباد کار مي کند.
به دليل رطوبت شديد و دماي پايين غار آبي حسين مجبور است روزانه چند ساعت بيرون از غار آمده و در زير آفتاب دراز بکشد.
چوپاني با مهارت در حالي که قايق را با پارو به پيش مي راند اسم هر کدام از برجستگي هاي آهکي را به گردشگران توضيح مي دهد.
اين يکي خوشه انگور است، آن يکي قارچ، عروس دريايي، خفاش، توت فرنگي و. . .
چوپاني اطلاعات زيادي در مورد اين غار دارد. مي گويد ما هنوز تمام نقاط غار را کشف نکرده ايم، يقينا آبراه هاي ديگري نيز وجود دارد که ما به دليل عدم وجود امکانات نتوانسته ايم به آنها دسترسي پيدا کنيم.
برجستگي هاي آهکي از نظر هندسي هيچ گونه شکل خاصي ندارند و هرکدام از آنها را مي توان در ذهن به شي اي تشبيه کرد. درواقع زيبايي غار شايد به همين دليل باشد.
پس از عبور از چند باريکه آبي به تالار اصلي درياچه غار که با سطح آب ۵۰ متر ارتفاع دارد و به صورت هرمي شکل است مي رسيم.
شگفتي ها و زيبايي هاي غار سهولان را نمي توان با هيچ زباني بيان کرد.
پس از گشتي در غار سحرانگيز سهولان چوپاني ما را در ساحل ديگر تالار اصلي درياچه (حوضچه) پياده مي کند.
او مي گويد براي خروج از غار راه خشکي ديگري وجود دارد که مي توان پياده آن را تا سطح زمين طي کرد.
براي خروج از غار وارد تونلي مي شويم که بي شباهت به فيلم هاي فضايي و تخيلي نيست. گويي در سياره ديگري سير مي کني. در اينجا زيبايي به اوج خود مي رسد.
از تونلي که اطراف آن به طرز زيبايي چراغاني شده عبور کرده و پله هاي پيچ در پيچ زيادي را به طرف بالا طي مي کنيم به طوري که نور خورشيد پس از مدتي نمايان مي شود.
غار سهولان واقعاً دنياي ديگري را پيش روي گردشگران به نمايش مي گذارد، از آن نوع دنيايي که ژول ورن در داستان ها و سفرهاي تخيلي خود به اعماق زمين براي خوانندگان به نمايش گذاشته است.

admin
احسان 27 ساله ، متولد اصفهان فارغ التحصیل رشته مهندسی صنایع ، علاقه زیادی به طراحی سایت و مدیریت آن دارم ، اهل شعرم مخصوصا حافظ و مهدی اخوان ثالث ، رمان هم می خونم از نویسندگان محبوبم پائولو کوئلو هست ، 8-9 سالی هست در زمینه وبسایت کار میکنم و همیشه دوست داشتم سایتی بدرد بخور واسه کاربرها ایجاد کنم
http://www.keshvaram.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *