غربالگری به روش پاپ اسمیر، استفاده از واکسن و نداشتن رفتارهای پرخطر راه های جلوگیری از سرطان دهانه رحم در زنان است.دکتر اعظم السادات موسوی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان این مطلب افزود: در کشورهای پیشرفته به دلیل انجام برنامه های منظم غربالگری، شیوع این بیماری تنها ۵ درصد است اما در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته آمار ابتلا به این بیماری ۲۰ تا ۲۰۰ برابر هم گزارش شده است؛ به طوری که سالانه ۵۰۰ هزار زن بر اثر ابتلا به آن فوت می کنند.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: اگر بیماری در مرحله اول و دوم تشخیص داده شود علاوه بر درمان به موقع، عمر ۵ ساله بیمار ۸۵ درصد افزایش می یابد اما در صورت تشخیص در مرحله سوم به بعد، بقای عمر ۵ ساله بیمار تنها ۳۰ درصد خواهد بود.

وی گفت: در سرطان ها اگر تا ۵ سال بعد از درمان، سرطان عود نکند، احتمال عود مجدد آن بسیار پایین خواهد بود به طوری که به بقای عمر ۵ ساله بیمار اطلاق می شود.
این متخصص انکولوژی در گفت و گو با ایسنا در رابطه با بیماری سرطان دهانه رحم اظهار داشت: این بیماری از جمله سرطان هایی است که با پیش زمینه شروع شده و سپس به سرطان مهاجم تبدیل می شود و زمانی حدود ۱۰ تا ۱۵ سال برای تشخیص و پیش گیری از این بیماری وجود دارد.
وی افزود: این سرطان در دهه سوم زندگی زنان با بروز علایم پیش سرطانی آغاز می شود که علایم خاصی برای شناسایی آن وجود ندارد و تنها با غربالگری قابل تشخیص است.در صورت تشخیص ندادن در دهه پنجم زندگی به صورت یک سرطان مهاجم ظاهر می شود.
در زنان با انجام تست های غربالگری مانند پاپ اسمیر و تست HPV می توان این زمینه ها را شناسایی و از تبدیل آن به یک سرطان مهاجم جلوگیری کرد.
دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در رابطه با روش پاپ اسمیر گفت: این آزمایش باید در تمام زنان از زمانی که از نظر جنسی فعال شده اند هر سال یک بار انجام گیرد.
اولین سال پس از ازدواج بهترین زمان برای انجام این آزمایش است و بعد از آن انجام سالانه این آزمایش توصیه می شود که در صورت وجود سه تست متوالی سالانه طبیعی می توان فواصل آزمایش مزبور را به دو یا سه سال افزایش داد.
وی استفاده از واکسن، نداشتن رفتارهای پرخطر، رعایت بهداشت در تماس های جنسی را راه های پیش گیری از ورود این ویروس به بدن عنوان کرد.این متخصص انکولوژی، زمان طلایی استفاده از واکسن را سن ۹ تا ۱۴ سالگی در دختران دانست و گفت: تا سن ۲۶ سالگی هم می توان از واکسن استفاده کرد اما در صورتی که زنان پس از ازدواج هم از این واکسن استفاده کنند با توجه به احتمال آلوده شدن امکان دارد تاثیر اولیه را نداشته باشد کما این که بی تاثیر نیز نخواهد بود.

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات