يك روانپزشك، مقدار اندك اضطراب در امتحانات را سبب افزايش تمركز و دقت حواس در فرد دانست و توصيه كرد:‌ تغذيه مناسب به ويژه خوردن صبحانه، اضطراب امتحان را كاهش مي‌دهد.
دكتر اميررضا چمني در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)منطقه يزد، با بيان اين مطلب افزود: ‌اضطراب يك هيجان ناخوشايند است كه در فرد ايجاد دلشوره و نگراني مبهم و بدون علت مشخص مي‌كند. زماني استرس در كنكور و امتحانات طبيعي محسوب مي شود كه شدت آن متناسب با شرايط امتحانات باشد؛ چرا كه اين امر خود جنبه مثبت داشته و سبب افزايش تمركز دقت حواس، كارائي و عملكرد شخص مي‌شود. در صورتي كه دامنه اضطراب زياد و شدت آن نامتناسب باشد فلج كننده بوده و باعث مختل شدن عملكرد فرد مي‌شود.
وي استفراغ، دل درد، تكرر ادرار، تنگي نفس، تپش قلب، بي قراري، بيخوابي، بي‌اشتهايي و لرزش را از علائم جسماني اضطراب در كنكور و امتحانات برشمرد و درباره علل بروز اضطراب امتحانات تصريح كرد: انتظارات نامعقول و نامناسب والدين و اولياء‌ مدارس، ترس از شكست در امتحان و نگراني از نتيجه امتحانات و تطابق دادن عامل موفقيت و ارزشمندي فرد با نتيجه آزمون از علل بروز استرس و اضطراب در امتحانات است. اين روانپزشك افزود: گاهي مشاهده مي‌شود منبع عزت نفس و ارزشمندي شخص، موقعيت فرد در امتحان و كنكور قرار مي گيرد بنابراين اگر تنها منبع عزت‌نفس شخص نتيجه كنكور باشد بار رواني شديدي بر فرد گذاشته و در نهايت عدم نتيجه‌گيري در كنكور يا امتحان باعث كاهش عزت نفس فرد مي شود.

وي چهارمين علت بروز اضطراب امتحان را افكار ناكارآمد و ناخوشايند و آزار دهنده در رابطه با نتايج آزمون دانست و افزود: افكار ناكارآمد از قبيل “من نمي توانم”، “من شكست خواهم خورد”، “چيزي در حافظه ام نمي ماند”، “اگر نتيجه نگيرم و غيره” مي‌تواند استرس را در فرد افزايش دهد.

دكتر چمني با اشاره به راهكارهاي مقابله با اضطراب در كنكور يادآور شد: پذيرش اضطراب در هر آزمون، هدف گذاري مناسب و انتظارات معقول و متناسب با ظرفيت فرد، ‌برنامه‌ريزي منظم، تنظيم ساعت مطالعه و اختصاص زمان‌هايي براي استراحت، ورزش و تماشاي تلويزيون جهت افزايش تمركز فرد از جمله مواردي است كه فرد بايد توجه خاصي به آن مبذول دارد.

اين متخصص اعصاب و روان، خواب مناسب و كافي را از ديگر موارد كاهش اضطراب در امتحانات دانست و تاكيد كرد: خواب مناسب بخصوص شب قبل از امتحان و همچنين خوردن صبحانه مي‌تواند استرس را كاهش دهد.

وي با بيان اينكه فرد بايد بيشتر بر روي تلاش و كوشش خود متمركز باشد نه نتايج احتمالي امتحان، توصيه كرد:‌ جايگزين کردن افكار مثبت و خوشايند مانند من تلاش و مطالعه كافي داشته ام، قبلا موفق بوده ام به جاي افكار منفي و ياس آور تاثيرات به سزايي در موفقيت فرد در امتحان دارد.

دكتر چمني با اشاره به اين كه توكل به خدا مي‌تواند آرامش شگفت‌انگيزي به فرد دهد، خاطرنشان کرد: نقش والدين در ايجاد يك محيط آرام و به دور از تنش، پرهيز از مقايسه فرزند خود با ديگر فرزندان در موفقيت تحصيلي و عدم انتقال اضطراب والدين به فرزندان از ديگر مواردي است كه بايد توجه خاصي به آن صورت گيرد.
اين روانپزشك در پايان با بيان اين كه افراد بايد قبل از شروع امتحان، سرجلسه حضور يابند، خاطرنشان کرد:‌ افراد بايد با مرور و اختصاص وقت مناسب به سوالات، تمركز روي سوالات نه پيامدهاي احتمالي، نتايج آزمون و استراحت در بين سوالات، اضطراب خود را كاهش دهند.

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

یک پاسخ

  1. به پيدا كردن مقاله درمورد اين موضوع شديداً نياز داشتم!
    راهكار هاي جالبي ارائه شده!
    خسته نباشيد!در عوض موفق باشيد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات