محققان دانشگاه ميشيگان پس ازسالها تحقيق به 9 راهکار علمي مهم براي کمک به کساني که خواهان برخورداري از صدايي کامل وبي‌نقص و ممانعت از وارد آمدن هرگونه آسيب به تارهاي صوتي در اثر گذشت زمان هستند، دست يافته‌اند که در ذيل مي‌آيد:
1-به ميزان کافي آب بنوشيد تا بدنتان به خوبي هيدراته شود. درمصرف کافئين نيز جانب اعتدال را رعايت کنيد. تارهاي صوتي شما خيلي سريع به ارتعاش در مي‌آيند و بنابراين حفظ توازن صحيح به لحاظ مصرف روزانه آب مي‌تواند در اصطلاح به روغن‌کاري آنها کمک کند.
2-در روز چندبار به تارهاي صوتي‌تان استراحت بدهيد و به قول معروف «چرت صوتي»‌بزنيد به ويژه دراوقاتي که بيش از حد از صدايتان کار کشيده‌ايد.
به عنوان مثال معلمان بايد درطول ساعات تفريح بين کلاسها حتي‌الامکان از حرف زدن اجتناب کرده و سعي کنند به جاي صحبت بي‌وقفه با همکاران درون دفتر پر سر و صداي مدرسه، اندکي به تارهاي صوتي‌شان مجال استراحت بدهند.
3-سيگار نکشيد، سيگار به ميزان فوق‌العاده‌اي خطر بروزسرطان حنجره را افزايش مي‌دهد حتي استنشاق دودسيگار اطرافيان مي‌تواند منجر به آزردگي تارهاي صوتي شود.
4-ازصداي خود به طور افراطي کار نکشيد از فرياد کشيدن و بلند بلند صحبت کردن مداوم بپرهيزيد اگر به کرات در گلويتان احساس خشکي وخستگي مي‌کنيد و يا صدايتان دورگه، گرفته و يا زمخت شده، نشانه‌اي هشدارآميز محسوب مي‌شود مبني بر آنکه بايد در به کارگيري صدايتان بيش از پيش اصول ايمني را رعايت کنيد. در واقع گرفتگي دائم صدا نوعي علامت هشداردهنده مبني بر آزردگي تارهاي صوتي است.
5-به نحوه سخن گفتن‌تان در هر روز دقت کنيد به عنوان مثال درحين صحبت کردن بايد به لزوم اداي شمرده شمرده کلمات و فراهم آوردن مجال کافي براي جريان يافتن هوا به درون ريه‌ها توجه کنيد.
6-از صاف کردن مداوم گلو اجتناب کنيد.
 اين عمل به معناي کوبيدن تارهاي صوتي به يکديگراست و انجام بيش از حد آن مي‌تواند تارهاي صوتي را دچار آزردگي و گرفتگي کند.
هر زمان که احساس کرديد نياز به صاف کردن صدا داريد، به جرعه‌اي آب متوسل شويد اگر به کرات نياز به صاف کردن صدا پيدا مي‌کنيد، بهتر است از نظر احتمال ابتلا به آلرژي، اختلالات سينوسي و بيماري بازگشت اسيد معده با پزشک مشورت کنيد.
7-زماني که بيمار هستيد به عنوان مثال در زمان ابتلا به سرماخوردگي و يا عفونت گلو کمتر صحبت کنيد.
8-در زمان صحبت در جمع به جاي فشار آوردن به صدايتان از ميکروفن استفاده کنيد

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات