محققان مركز رشد دانشگاه تربيت مدرس موفق به طراحي و ساخت ربات‌هاي بازرسي شبكه‌هاي فاضلاب و چاه‌هاي آب شدند.

به گزارش ايسنا ، دكتر عليرضا هادي،‌ مديرعامل شركت سازنده اين ربات گفت: ربات بازرسي شبكه‌هاي فاضلاب كه خاصيت ضد آبي دارد، مي‌تواند داخل شبكه هاي فاضلاب را بازرسي و تصويربرداري كرده و يك سري پارامترهاي سنسوري از قبيل شيب، دما و فشار را اندازه‌گيري كند.

وي افزود: اين ربات با هدف بازرسي در مكان‌هايي كه امكان حضور انسان براي تشخيص خرابي يا گرفتگي لوله نيست ساخته شده و با استفاده از دوربيني كه بر روي اين ربات نصب شده و قادر به فيلمبرداري از داخل لوله و در صورت نياز اپراتور و عكس برداري از قسمت‌هاي تخريب شده مي‌باشد .

دكتر هادي در مورد اندازه اين ربات عنوان كرد: ربات بازرسي داخل لوله به صورت مكعب مستطيل به قطر 20 سانتيمتر و طول 60 سانتيمتر مي‌باشد.

وي تصريح كرد: در گذشته زماني كه لوله‌اي دچار خرابي مي‌شد بر اساس حدس و گمان و در مواردي تجربه محلي را تخريب مي‌كردند، ولي با گذشت زمان نمونه خارجي اين ربات‌ها وارد ايران شد كه بسياري از شركتهاي آب و فاضلاب كلان‌شهرها داراي آن هستند و به علت گران قيمت بودن آن شركتهاي استاني از وجود اين ربات بي‌بهره هستند.

دكتر رهايي خاطرنشان كرد: هزينه پرداختي براي اين ربات بازرسي، يك پنجم مشابه خارجي آن است و از اين رو شركت‌هاي آب و فاضلاب استاني مي‌توانند از آن استفاده كنند.

وي افزود: در همين راستا محصول ديگري متناسب با نياز بازار به عنوان ربات بازرسي چاه‌هاي عميق آب با هدف بازرسي چاه‌ها، ديواره چاه‌ها و وضعيتش از نظر رسوب گرفتگي و استهلاك در همين مجموعه براي نخستين بار در ايران طراحي و ساخته شد كه يك نمونه صنعتي آن در شركت آب و فاضلاب روستايي استان لرستان مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات