مرکزی پزشکی در کالیفرنیا با الهام از شیوه شنوایی بتهوون بزرگترین موسیقیدان جهان سمعکی ابداع کرده است که امواج صوتی را از طریق دندان به مغز انتقال می دهد.

کد خبر : 02519 تاریخ انتشار : ۳۰ آذر ۱۳۸۸
مهر: بتهوون برای غلبه بر مشکل ناشنوایی خود از روشی جالب برای درک اصوات موسیقی استفاده می کرد. وی میله ای را به پیانوی خود متصل کرده و سر دیگر آن را میان دندانهایش نگه می داشت تا به این شکل ارتعاشات موسیقیایی از میان استخوانهای فک به گوش داخلی اش وارد شوند.

سال آینده شیوه ای مشابه اما سبک تر ابداع خواهد شد که می تواند به افرادی که به ناشنوایی مشابه بتهوون دچار هستند، قدرت شنوایی ببخشد.

ناشنوایی یک جانبه در حدود 9 میلیون نفر را در آمریکا تحت تاثیر خود قرار داده و توانایی تمرکز بر روی منابع دقیق صوتی را از آنها گرفته است. این پدیده می تواند فعالیتهایی مانند عبور از خیابان را خطرناک کرده و مکالمه در مکانهای شلوغ را برای این افراد غیرممکن سازد.

مرکز پزشکی سونیتوس در سن ماتئو، کالیفرنیا ابزاری کوچک را ابداع کرده است که دور دندان قرار گرفته و امواج صوتی را از طریق میکروفن کوچکی که در گوش فرد قرار دارد دریافت کرده و آنها را به امواج ارتعاشی تبدیل می کند. این امواج سپس از میان دندانها و استخوانهای فک حرکت کرده و خود را به حلزون گوش می رساند که در نهایت از این طریق به مغز وارد شده و به صوت تغییر شکل پیدا می کنند.

فرایند رسانایی استخوانی درست مشابه فرایندی است که انسان طی آن می تواند صدای خود را بشنود و می تواند دلیل اینکه چرا صدا پس از ضبط شدن متفاوت از آن چیزی است که به گوش انسان می رسد را توضیح دهد.

کلینیک کلیولند در اوهایو این سمعک را به عنوان برترین ابداع پزشکی سال 2010 انتخاب کرده است. این سمعک در حال آزمایش بر روی افراد مبتلا به ناشنوایی یک طرفه است و برخی نتایج اولیه نشان داده که سمعک جدید کاملا کاربردی بوده و صدمه ای به دندانها وارد نمی کند و در عین حال می تواند قابلیت درک سخنان افراد را در محیطهای شلوغ بهبود دهد.

بر اساس گزارش نیوساینتیست، شرکت سونیتوس قصد دارد پس از دریافت تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا در ابتدای سال 2010 طی سال آینده آن را تولید کرده و در اختیار افراد مختلف مبتلا به این بیماری قرار دهد.

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات