قدیمی‌ترین کارخانه‌ی عطرسازی هفته‌ی پیش تولد سیصدسالگی‌‌اش را جشن گرفت. ممکن است خیلی‌ها گمان ببرند که این کارخانه باید در پاریس یا میلان باشد. اما حقیقت این است که این کارخانه‌ی خانوادگی در شهر کلن آلمان تاسیس شد.

روز سیزدهم ژوئیه‌ی سال ۱۷۰۹ میلادی، برادران فارینا شروع به تجارت با کالاهای تجملی کردند. مهمترین کالایی که آنها می‌فروختند، عطری بود که خودشان از مرکبات تهیه کرده بودند.

در این سال عطار ایتالیایی جووانی ماریا فارینا به برادرش می‌نویسد: «من عطری یافته‌ام که مرا یاد صبحی بهاری در ایتالیا می‌اندازد. عطری مثل عطر نرگس‌های کوهی پس از باران. این عطر روح مرا تازه و زنده می‌کند.» فارینا مدتها بود که در شهر کلن زندگی می‌کرد. او به همین خاطر این عطر را به اسم وطن جدید خود می‌نامد: “Eau de Cologne” یعنی “آب شهر کلن”.

طی تاریخ سیصدساله‌ی ادوکلن، تنها سی نفر هستند که نسخه‌ی مخفی این عطر را می‌شناسند. یکی از آنها دنباله‌روی جووانی، یوهان ماریا فارینا بود. وی امروز مدیر عامل این کارخانه است. او می‌گوید: «مهم این است که اصل ادوکلن همواره یک بو داشته باشد. همانطور که برای تهیه‌ی یک شامپاین شراب‌های مختلف را با هم مخلوط می‌کنند تا یک بوی خاصی رو به دست بیاورند، همین کاررا هم ما با ادوکلن انجام می‌دهیم. اگر محصولی از گیاهان ما بوی دیگری داشته باشد، ما با مخلوط کردن محصولاتی دیگر آن بوی خاص را بدست می‌آوریم.»

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات