مي‌گويند فلاني مغز تجارت است؛ فلاني مغزش مثل ساعت کار مي‌کندو… اين آدم‌هايي که مغزشان حسابي کار مي‌کند، به نظر شما مغزشان با ديگران چه تفاوتي دارد؟ مغزشان بزرگ‌تر است؟ اگر اين‌طوربود، الان بايد وال باهوش‌ترين موجود دنيا مي‌بود! با20 واقعيت جالب مغزي، از همين دست، آشنا شويد:

مغز يک انسان معمولي چيزي در حدود 1300 تا 1400 گرم مي‌باشد، چيزي در حدود يک کيسه شکر.

مغز انسان از مغز فيل‌ها کوچک‌تر است. اين در حالي است که مغز انسان از مغز ميمون‌ها بزرگ‌تر است. مغز يک ميمون وزني معادل 95 گرم دارد! مغز سگ‌ها چيزي در حدود 72 گرم و گربه‌ها 30 گرم برآورد مي‌شود.

وزن مغز انسان 2 درصد از کل وزن بدن او را تشکيل مي‌دهد. حداکثر عرض آن 14ميلي‌متر، طول 167 ميلي‌متر و ارتفاع 93 ميلي‌متر دارد.

در ماه‌هاي اوليه بارداري، ياخته‌هاي عصبي مغز با سرعتي معادل 2500 نرون در دقيقه توليدمثل مي‌کنند.

60درصد کل حجم مغز را سلول‌هاي سفيد و 40 درصد آن را سلول‌هاي خاکستري تشکيل مي‌دهند.سرعت انتقال اطلاعات در نرون‌هاي مختلف، متفاوت است. نرخ اين انتقال مي‌تواند به کندي 5/0 متر در ثانيه و يا به تندي 120 متر بر ثانيه باشد. رقم 120 متر در ثانيه معادل عددي نزديک به 431 کيلومتر در ساعت است.

75 درصد از مغز يک انسان را آب تشکيل مي‌دهد.مغز انسان قادر است بيش از همه اتم‌هاي موجود در دنيا، ايده در خود داشته باشد و آنها را تجزيه و تحليل کند!

اگر مي‌شد نيرويي که در مغز جريان دارد را مهار کرد، به واسطه آن مي‌توانستيد يک لامپ 10 واتي را روشن نگه داريد.

20 درصد از کل اکسيژني که در بدن پمپاژ مي‌شود، به مغز مي‌رسد.

در حدود 75 ميلي‌ليتر از خون در هر دقيقه به مغز پمپاژ مي‌شود.

مغز شما حاوي 100 ميليارد ياخته عصبي است. يعني چيزي در حدود 166 برابر کل افرادي که روي کره زمين زندگي مي‌کنند.

کل مقوله‌هاي مربوط به «تفکر» توسط جريان الکتريسته و تغيير و تحولات شيميايي ميسر مي‌شوند.

وال بزرگ‌ترين مغز را دارد، به طوري که وزن مغز اين حيوان چيزي نزديک به 6 کيلوگرم است.با در نظر گرفتن نسبت وزن کلي بدن به وزن مغز، انسان‌ها بزرگ‌ترين مغز را نسبت به وزن بدن خود دارند.

مغز اينشتين بزرگ‌تر از افراد عادي نبوده است. هوش بالاي او به واسطه پيوند‌هاي ايجاد شده ميان سلول‌هاي عصبي مغزش ايجاد شده بود. هر زمان که شما چيز جديدي ياد مي‌گيريد، يک ارتباط جديد ميان سلول‌هاي مغزتان ايجاد مي‌شود.

هاروي مغز آلبرت را به خانه‌اش برد و داخل يک ظرف شيشه‌اي دهان گشاد نگهداري کرد، هرچند او بعدها به دليل انجام اين کار از محل کارش که مخصوص تشريح اجساد بود اخراج شد.

چند سال بعد، هاروي از هنس پسر بزرگ آلبرت براي مطالعه و بررسي مغز پدرش اجازه گرفت و تکه‌هايي از مغز آلبرت را براي دانشمندان در سرتاسر دنيا فرستاد.

يکي از دانشمندان برکلي با مطالعه قسمتي از مغز آلبرت متوجه شد که در مغز او در مقايسه با يک شخص طبيعي، به طور قابل توجهي سلول‌هاي گليال که مسوول ترکيب کردن و مرتب کردن اطلاعات هست وجود دارد.

در مطالعه ديگر، پروفسور ساندرا ويتسون فهميد که مغز آلبرت داراي کمبود يک چين خاصي از مغزش است که شکاف سيلوين ناميده مي‌شود. اين استخوان‌بندي غيرمعمول به عصب‌ها در مغز آلبرت اجازه مي‌دهد که بهتر با ديگران رابطه برقرار کند. نتايج مطالعه ديگري نشان مي‌داد که در مغز آلبرت بزرگي آويختگي جداري زيرين که اغلب درگير توانايي‌هاي رياضيات هست، بيشتر از افراد معمولي بود.

مردان از زنان باهوش‌ترند چون وزن مغزشان 10 درصد بيشتر است؟ نه، اين اشتباه است. با اين حساب، ‌فيل‌ها‌ از آدم‌ها خيلي باهوش‌ترند چون وزن مغزشان 5 برابر است. داشتن مغز بزرگ‌تر به معناي باهوش‌تر بودن نيست.

کاملا طبيعي است كه عضلات نيرومند يك فيل، در مقايسه با عضلات يك گربه، بايد تحت كنترل مغز بزرگ‌تري باشد. به همين دليل است كه فيل 6 هزار گرم مغز دارد و گربه، 30 گرم.

عملكرد كامپيوتر مثل مغز نيست؛ خيلي فرق دارد! شايد بگوييد اصلا كامپيوترهاي اوليه را با الگوگيري از عملكرد مغز ساخته‌اند ولي نورولوژيست‌ها در پاسخ به شما مي‌گويند اگر قدرت تمام كامپيوترهاي دنيا را با هم جمع كنيد، باز هم قدرتش به مغز انسان نمي‌رسد؛ يعني ساختار مغز ما آن‌قدر پيچيده است كه تشبيه‌اش به كامپيوتر، لااقل عصب‌شناسان را به خنده مي‌اندازد.

وقتي مي‌خوابيم، مغزمان استراحت نمي‌كند! يكي از تفاوت‌هاي بارز مغز و كامپيوتر، همين است.

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات