سوال اينجاست، چگونه شانس بياوريم؟ 

در اينجا هفت عادتي را كه براي من عامل خوش شانسي بوده اند، با شما در ميان ميگذارم: 

1. ماجراجو باشيد اما سر دار و ندارتان شرط نبنديد.
تمام موفقيتهاي من به خاطر روحيه ريسك پذيرم بوده است. من آسايش تحصيل در دانشگاه شهر خود را رها رده و براي تحصيل به خارج رفتم. بر سر موضوعي كه واقعا برايم اهميت داشت در مقابل رئيسم ايستادم. از كار در شركت استعفا داده و كار خودم را به وجود آوردم. به فروشنده اي در مقابل وثيقه اندك پول قرض دادم و موارد بيشماري از اين قبيل. اينها، كارهايي بودند كه بيشترين پاداش را به دنبال داشتند. اما، در تمام اين موارد من ميتوانستم از عهده پيامدهاي شكست هم بربيايم. البته قرار هم نبود كه در صورت شكست به جزيره الب تبعيد شوم، اما بايد همه جوانب كار را سنجيد. هرچند كه من هميشه هم نمينشينم و يك برنامه عريض و طويل بچينم، بيشتر اوقات تنها از حس دروني خود پيروي ميكنم، اما در تمام شرايط، كاري را انجام ميدهم كه بدانم ميتوانم از پس شكست آن برآيم. 

2. كار را با اعتماد به ديگران آغاز كنيد:
شما نميتوانيد تك و تنها به جاي برسيد و تنها با كمك ديگران ميتوانيد به اهداف خود دست يابيد. اين ديگران شامل دوستان، خانواده، همكاران، روئسا و كاركنان، فروشندگان و خريداران هستند. اگر شما ذاتا شكاك هستيد يا دوست داريد تمام كارها را به تنهايي انجام دهيد، امكان اينكه بخت به شما رو كند بسيار كم خواهد بود. زيرا معمولا شانس توسط ديگران بر سر راه شما قرار ميگيرد. 

3. با مهره هاي قوي خود بازي كنيد:
نقاط قوت خود را بشناسيد و آنها را به كار گيريد. نقاط ضعف خود را نيز بشناسيد و از اينكه مجبور به استفاده از آنها شويد، اجتناب كنيد. از وانمود كردن به قدرتهايي كه فاقد آن هستيد خودداري كنيد. شما ميتوانيد توان و قدرتمندي خود را افزايش داده و بر ضعفهاي خود چيره شويد. اما قبل از هرچيز بايد مهارتها، استعدادها، دانش و روابط خود را به خوبي بشناسيد و در هر زمان كه ميتوانيد، از آنها استفاده كنيد. اين كار احتمال خوش شانس بودن را افزايش ميدهد. 

4. بيش از آنچه ميگيريد، پس بدهيد.
اگر ميخواهيد افراد خوش شانس را به برنامه خود وارد كنيد، آماده بخشش باشيد. شما بايد بدون چشمداشت، براي ديگران قدمي برداريد. جربيات من، همواره نشان داده اند كه اين ضرب المثل قديمي: “از هر دست بدهي، از همان دست ميگيري” واقعيت دارد و مطمئن باشيد كه آنچه را بخشيده ايد، چه مالي و چه معنوي، در غير منتظره ترين موقعيت به شما باز ميگردد و گره از كارتان ميگشايد. 


5. متناسب و سلامت شويد و اين حالت را حفظ كنيد:

نظور از تناسب و سلامت تنها از نظر فيزيكي نيست. منظور من بهداشت و سلامن جسمي، فكري و رواني است. صحيح غذا بخوريد و فعال باشيد. در هر سن و موقعيت به مطالعه و آموختن بپردازيد. مثبت انديش باشيد. بدانيد كه لزوما همواره همه چيز بر وفق مرادتان نيست. اما با اعتقاد بر امكان پذير بودن موفقيت، حتي در موقعيتهاي دشوار نيز پيروز خواهيد شد. هرگز هنگام شب و زماني كه خسته هستيد، به مشكلات عمده و سخت نيانديشيد. سلامت و انرژي شانس به همراه خواهند داشت و قدرت مقابله با شكست را در اختيارتان ميگذارند. 

6. در برقرار كردن ارتباط و اطلاع رساني مهارت يابيد:
شما بايد بتوانيد به خوبي به ديگران بگوييد كه هستيد و چه ميخواهيد. بر روي مهارتهاي كلامي خود كار كنيد. منظور من شيوه استفاده از كلمات، روش واضح سخن گفتن و نوشتن و بيان منظور با كلامي ساده اما قدرتمند است. اگر فرصت داريد، زبان ديگري نيز بياموزيد. دانستن چند زبان مختلف، شانس بسياري براي من به همراه داشت و امكانات كاري فراواني در اختيارم قرار داد. به ياد داشته باشيد كه در دهكده جهاني، اهميت زبان هرگز كم نخواهد شد. 

7. در كار و صنعت واقعي خود گام برداريد:
يك حسابدار ميتواند به خوبي از برنامه هاي اقتصادي، جدولهاي مختلف درآمد و سود و زيان و… مطلع باشد و كار خود را به خوبي انجام دهد، اما بعيد است بتواند تغيير شغل داده و كفاش خوبي شود. هر راه اندازي، هر شركت و هر معامله اي بر مبناي يك صنعت يا برپايه رشته علمي يا تجربي خاصي بنا شده است. به سوگند بقراطي رشته مورد نظر خود وفادار باقي بمانيد. در اينصورت ديگران متوجه ميشوند كه شما واقعا در حرفه خود وارد و كارآمد هستيد و بخت به شما رو خواهد كرد. با پرداختن به اين عادات، به شانس فرصت بدهيد به سراغتان بيايد. هر چه زودتر، بهتر.

گردآوری : مجله اینترنتی صبح نو

این نوشته برای شما جذاب بود؟ با دیگران به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات

پربازدید ترین مقالات